Chcielibyśmy podziękować wszystkim obecnym podczas „Spotkania Branż Zamkniętych” na placu Zamkowym 6.11.2020 r.
Szczególne podziękowania chcielibyśmy skierować do przedstawicieli organizacji innych branż, bez których cała inicjatywa nie mogłaby się odbyć: Izba Gospodarcza Hotelrastwa Polskiego – IGHP, Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej, Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń, TUgether.
Ostatnie dni tylko potwierdziły Nasze przypuszczenia, że tylko działając wspólnie, w obecnych trudnych czasach, jesteśmy w stanie osiągać wymierne efekty w kontekście walki o nasze branże i sektory gospodarcze.
Osobom, którym nie udało się dotrzeć z różnych przyczyn – zgodnie z obietnicą, przygotowaliśmy petycję w formie OnLine – i oczywiście zachęcamy do jej uzupełnienia. Link poniżej:
https://www.petycjeonline.com/petycja_bran_zamknitych
Wielu z Was pyta Nas o kwestie jak najszybszego otwarcia obiektów sportowych. Padają również pytania, czy skupiamy swoje działania tylko i wyłącznie na pozyskaniu finansów od Państwa. Korzystając z okazji chcielibyśmy uporządkować przekaz, ponieważ najzwyczajniej w świecie, czasem brakuje na to po prostu czasu.
FAKTY:
– [OTWARCIE BRANŻY] Walczymy o otwarcie branży, ale w kontekście pełzającego lockdownu, jaki został Nam zafundowany, chcemy uzyskać jasne zasady sanitarne oraz zmienne dot. sytuacji epidemiologicznej, które pozwolą Nam na dalsze działanie. Realny termin na ten moment to okolice przełomu listopada / grudnia. Ale jak wiemy – nasz rząd potrafi Nas zaskoczyć. Obecnymi działaniami chcemy doprowadzić do minimalizacji tego ryzyka w przyszłości oraz ustalenia konkretów co do całego procesu ponownego odmrożenia. Obecnie w Polsce jest otwarte ok. 900 obiektów z Naszego sektora, co stanowi ok. 30% w skali kraju. Większość z tych obiektów pomimo otwarcia zgodnie z rozp. posiada frekwencję / ilość aktywnych karnetów na poziomie 25%-30%, co z poziomu właściciela przy zachowaniu pełnych kosztów, nie ma sensu z ekonomicznego punktu widzenia. Oczywiście – są kluby, które posiadają znacznie wyższą frekwencję i liczbę aktywnych karnetów, ale są to niestety wyjątki. Wpływ ma na to w/w „pełzający lockdown” oraz dzienna ilość zakażeń. Obecnie kończymy analizę nowego rozporządzenia, aby rozwiać wszelkie wątpliwości co do ew. zmian, jakie wnosi wobec naszej branży.
– [WSPARCIE FINANSOWE] Obecnie jest to kluczowy aspekt, aby przetrwać. Nasza branża w pierwszym rozdaniu tzw. Tarcz Antykryzysowych podczas pierwszego lockdown’u praktycznie nie uzyskała dostępu do w/w środków z tytułu zbyt wysokich wymogów, nie dostosowanych do specyfiki naszego sektora. Większość klubów wzięła to brzemię na swoje barki, poświęcając wszelkie oszczędności, aby pokryć straty wygenerowane pierwszym lockdown’em, licząc [racjonalnie rzecz jasna], że drugi lockdown nie nastąpi. Stało się jednak inaczej. Pierwsza zaproponowana tarcza po konsultacjach z przedstawicielami różnych branż [wtedy jeszcze osobno] była po prostu nie do zaakceptowania. Niestety, przez fakt, że rozmowy były prowadzone osobno, każdy z Nas mógł sądzić, że inne branże uznały taki system pomocy za wystarczający – i dlatego taka forma wsparcia, a nie inna. Okazało się, że jest wręcz odwrotnie. I tutaj następuje zwrot akcji, zawiązanie sojuszu gospodarczego 4 branż, wysyłka wspólnego projektu tarczy w ostatnim tygodniu października, tak aby po 7 dniach od naszej wysyłki i konferencji prasowej prezentującej cały projekt – zobaczyć go na ekranach telewizorów podczas konferencji p. Premiera Morawieckiego, a chwilę później rozpocząć spotkania z poszczególnymi resortami, celem dopracowania niniejszych narzędzi, aby tym razem – nasza branża mogła z Nich skorzystać. Wsparcie musi obejmować:
– umowy zlecenie [postojowe]
– dofinansowanie kosztów stałych [nowość] [w tym czynsz]
– uregulowanie warunków dot. kwalifikacji do PFR
– dofinansowanie leasingów
– rozwiązania dot. zobowiązań kredytowych
Oraz wiele innych kwestii opisanych szczegółowo w wysłanym przez Nas projekcie.
– [PROGRAM – REAKTYWACJA BRANŻOWA] Wsparcie finansowe i otwarcie to nie wszystko. Cały czas pracujemy nad programem, który ma wspomóc powrót klientów do klubów oraz zaangażowanie użytkowników do tej pory nie do końca zainteresowanych naszymi usługami. W tym celu rozpoczynamy współpracę z:
Sejmową Komisją ds. Sportu
Sejmowym Zespołem ds. Walki z Otyłością.
W planach mamy zaangażowanie również Komisji ds. Zdrowia, ale na to wszystko potrzeba czasu i siły roboczej, którą cały czas powiększamy.
Rzeczy opisane powyżej nadal są pewną formą streszczenia, ale napewno rzucą bardziej wyraźny obraz na to, co obecnie się dzieje. Czujemy się w obowiązku przekazywania w/w informacji w miarę możliwości na bieżąco – ale niestety – nie zawsze jest to możliwe.
Wszystkim co nas wspierają czy to fizycznie, mentalnie czy też w jakikolwiek inny sposób – chcielibyśmy serdecznie podziękować.
Są wśród Nas też osoby, które nie do końca zgadzają się z kierunkiem, jaki obraliśmy, mają inne zdanie, opinię itp.
W całości to rozumiemy, natomiast mamy jeden prosty apel, który zawsze umieszczamy podczas odpowiadania na w/w posty.
Wszystkich chętnych do działań, serdecznie zapraszamy. Rąk do pracy, przy nakładzie, jaki jest obecnie – jest stanowczo za mało. A dopiero podczas pracy od kuchni, można zacząć obiektywnie oceniać, co faktycznie jest priorytetem, a czasem – mimo szczerych chęci – mamy taką rzeczywistość, a nie inną. Jednakże wychodzimy z założenia, że tylko próby i podejmowane działania konsekwentnie, mogą przynieść jakikolwiek efekt. Nikt za nas tego nie zrobi. Nic samo się nie stanie. Nawet jeśli nie ma gwarancji efektów w takiej formie, jakiej byśmy je widzieli – próbować trzeba. Bierność – nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem.
