6.11.2020 r. przed południem odbyło się spotkanie przedstawicieli BRANŻ ZAMKNIĘTYCH z przedstawicielami rządu – Olgą Semeniuk – wiceministrem MRPiT, Bartoszem Marczukiem – wiceprezesem Polskiego Funduszu Rozwoju i Adamem Abramowiczem – rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców.
Branże zamknięte tj. hotelarską, fitness, gastronomiczną oraz eventową reprezentowali:
Bartek Bieszyński – koordynator Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń RPSiW
Dominik Górka – Klub Agencji Eventowych SAR, SAR Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej
Mikołaj Ziółkowski – Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Artystycznych i Rozrywkowych – SOIAR
Łukasz Adamowicz – SOIT
Tomasz Napiórkowski – Polska Federacja Fitness
Jacek Galiński – Polska Federacja Fitness
Ireneusz Węgłowski – Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego – IGHP
Sławomir Grzyb – Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej
Jarosław Uściński – Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szefów Kuchni I Cukierni
Strona rządowa przedstawiła aktualne propozycje rozwiązań systemowych dla branż, których działalność została zakazana lub ograniczona. Przedstawiciele branż zamkniętych przedstawili przygotowanie wcześniej kluczowe postulaty, które miałyby umożliwić ich dalsze funkcjonowanie:
UMORZENIE W 100% SUBWENCJI PFR DLA FIRM Z SEKTORA BRANŻ DOTKNIĘTYCH OGRANICZENIAMI
DODATKOWY NABÓR SUBWENCJI PFR DLA BRANŻ DOTKNIĘTYCH OGRANICZENIAMI BEZ WZGLĘDU NA ZATRUDNIENIE
REKOMPENSATY ZA OKRES OGRANICZENIA DZIAŁALNOŚCI PRZEDSIĘBIORSTW
ZAWIESZENIE SPŁAT KREDYTÓW / LEASINGÓW do 3 miesięcy po zakończeniu pandemii
DALSZE DOFINANSOWANIE KOSZTÓW PRACY
WPROWADZENIE KRYTERIUM SPADKU OBROTÓW DO ZASTOSOWANIA WE WSZYSTKICH FORMACH POMOCY ZE STRONY PAŃSTWA
Rzecznik MŚP, wyraził pełne poparcie dla przedłożonych propozycji i zwrócił się do przedstawicieli Rządu z prośbą o odniesienie się do możliwości ich realizacji.
Podczas spotkania poruszono jedną z ważniejszych kwestii, tj. identyfikację najbardziej poszkodowanych branż. PFR, jak i MRPiT wyrazili otwartość na zaproponowane rozwiązania, czyli wprowadzenie kryterium spadku obrotów oraz oświadczenie przedsiębiorcy o tym, że jest w branży poszkodowanej przez COVID-19, bez brania pod uwagę PKD. Reprezentanci branż zamkniętych zwrócili uwagę, że kryteria PKD są niewystarczające i, często, krzywdzące. Zwrócono również uwagę na konieczność wypracowania mechanizmów zawężających pomoc do branż, których działalność została ograniczona i wstrzymana, bez pomijania przedsiębiorców, których dotychczasowa pomoc ominęła.
“Mamy nadzieję, że większość naszych postulatów zostanie przez Rząd uwzględniona. Niestety nie znamy jeszcze szczegółów wszystkich propozycji w tym przede wszystkim kryteriów / mechaniki i timingu tego procesu. Ważne jest także dostosowanie czasu trwania jak i zakresu pomocy do potrzeb branżowych. ” – powiedział Tomasz Napiórkowski – prezes Polskiej Federacji Fitness..
“To, czego dzisiaj na pewno zabrakło to, udziału w spotkaniu Pana Premiera Jarosława Gowina, przedstawicieli Ministerstwa Finansów, a także zgody Pani wiceminister na powołanie stałego zespołu międzybranżowego tak, aby skoordynować prace 4 branż. Nie rozumiemy tej decyzji, ponieważ oferujemy pomoc, dzięki której łatwiej i szybciej moglibyśmy wypracować mechanizmy pomocy”. – powiedział Bartosz Bieszyński.